5 perličiek, čo neviete o Baťovom paláci

Že sa na stavbe Baťovho paláca, ktorý dodnes zdobí spodnú časť Václavského námestia, podieľal Josef Gočár, to už ste najskôr asi počuli. Sklenený Baťov dom obuvi však nie je „len“ skvostom funkcionalistickej architektúry. Jeho múry by vám mohli rozprávať – po viac než 90 rokoch od slávnostného otvorenia má táto kultúrna pamiatka za sebou veľmi pestrú a bohatú históriu. Takže čo si nabudúce všímať, keď zavítate do Baťovho paláca na nákupy?

batuv palac exterier

1. Najväčší na svete! A ďalšie „naj“

Medzi obchodnými domami značky Baťa ide o skutočného rekordmana. Palác na adrese Václavské námestie 6 je zo všetkých pobočiek najstarší, dodnes je tiež najväčší… A za čias svojho otvorenia, teda roku pána 1929, budil veľký rozruch niečím, čo dnes od obchodných domov očakávame ako absolútnu samozrejmosť. Počtom výťahov! Počítajte s nami: Baťov palác mal vtedy v prevádzke tri výťahy osobné, štyri nákladné a ešte jeden rýchlostný, vôbec prvý svojho druhu v Československu. To bola jazda! A mimochodom – jedným z oných osobných výťahov sa môžu zákazníci zviezť dodnes!

2. Pasáž plná fanúšikov

Chodíte do Baťu na Václavskom námestí často? Keď bol Baťov palác ešte čerstvou novostavbou, celé davy sa chodili kochať jeho krásou – nie nadarmo sa tešil povesti najvyspelejšieho obchodného domu v celej Európe. Podľa pamätníkov boli okoloidúci fascinovaní nielen architektúrou stavby, ale aj šikovnosťou predavačiek, ktoré sa v rovnošatách obratne „krútili“ okolo zákazníkov. Bežne sa teda dialo, že pasáž bola plná ľudí, ktorí cez výklady fascinovane sledovali, ako vnútri predajne bežia obchody.

batuv palac interier

3. Ako sa staval obuvníkov sen?

Čo robí Baťov dom obuvi takým mimoriadnym? Nuž, dych rozhodne berú sklenené uličné priečelia, a to jednak na pohľad, jednak po konštrukčnej stránke – uplatňujú totiž iba stropné konštrukcie, pričom všetku ťarchu stavby držia kruhové stĺpy. Ak radi vidíte pod povrch, tak vedzte, že v rokoch 1928 – 1929, keď sa palác staval, padlo 140 ton železa, 32 vagónov cementu, 50 000 tehál, 10 vagónov dreva, 1 400 m³ piesku… Čo vôbec neznie tak moderne a vzdušne, ako to vo výsledku vyzerá, že?

4. Strešný bedminton a chlieb zadarmo

Keď odhliadneme od fascinujúcej architektúry ako takej, Baťov palác ponúkal historicky veľa lákadiel a pokrokových „vychytávok“. Na zákazníkov čakala pri vchode fontánka s pitnou vodou, pre hladných tu bol automatický rozdávač chleba zadarmo a pre všetky prípady nechýbal ani verejný telefón. Zamestnanci Baťu zas mali parádny benefit na streche – cez leto sa mohli počas poludňajších páuz opaľovať na ležadlách, hrať bedminton a kochať sa výhľadom na matičku Prahu.

5. Šesť predajných podlaží, päť tajných

1 500 000. Toľko návštevníkov priemerne pojme Baťov palác každý rok. Dodnes využíva všetkých 11 poschodí – i keď časť z nich je pre oči zákazníkov skrytá. Nie sú však vôbec ochudobnení. Naopak! Dom obuvi ponúka samostatné poschodie dámam (1.), pánom (2.) aj ich ratolestiam (4.). Na svoje si tu prídu aj všetci, ktorí športujú a trávia voľný čas aktívne (3.), alebo tí, ktorí berú ako športovú disciplínu lovenie posledných kúskov z výpredaja (5.). A mimochodom, ak vám vŕta hlavou, čo tajné je teda od 6. podlažia vyššie… Tak vás odmeníme za to, že ste poctivo čítali až do konca. Sú tam kancelárie a priestory zázemia!

A čo nájdete v Baťovom paláci dnes?

Istotu, že tu na vás čaká ten pravý pár obuvi. Nech už zháňate topánky na akúkoľvek nohu, akúkoľvek príležitosť. A isté je aj to, že si nákupy užijete! Obchodný dom na Václavskom námestí ponúka až 50 značiek topánok – a ako bonus aj krásny pohľad na jednu z najúžasnejších stavieb českého funkcionalizmu. Koľkokrát sa vám pošťastí shoppovat v kultúrnej pamiatke, že? To skrátka musíte zažiť!

ZDIEĽAJTE