Lenny exkluzívne pre Baťa blog: Dávam si pozor, aby som nevykrádala samu seba

Prečítajte si, čo sa do rozhovoru pre letný katalóg Baťa nevošlo. Nová ambasádorka značky Baťa speváčka Lenny hovorila aj o tom, čo si myslí o českej hudobnej scéne alebo prečo už nečíta bulvár.

Aká je česká hudobná scéna? Panuje medzi umelcami nevraživosť, alebo sú otvorení spolupráci a zdieľaniu?

Mňa vždy teší, keď vidím, že sú ľudia otvorení spolupráci a navzájom si prajú. Je to však skôr vzácnosť. Myslím si však, že veľa českých interpretov si vôbec neuvedomuje, ako sa tu máme dobre. A aká je v zahraničí konkurencia. Na veľkých trhoch sa ľudia naozaj musia predháňať. Teraz mi kamarát hovoril, že im do českého rádia denne príde tridsať-štyridsať nových nahrávok. Do britského príde napríklad štyritisíc. Myslím si preto, že keď sa podarí niekomu vyhrabať až nahor v Amerike, tak to znamená, že do toho dal úplne všetko. A potom si to naozaj váži.

Vedeli tvoji učitelia a spolužiaci, že v Česku koncertuješ a objavuješ sa v médiách?

Zo začiatku nie. Výstupy svojej práce som tam príliš neukazovala. Nechcem povedať, že by som ich nejako tajila, ale ani som o tom veľmi nehovorila. Až po čase si to niektorí zistili sami.

A chodia na tvoje koncerty?

S jednou spolužiačkou som dokonca v Prahe hrala. Zložili sme spolu pesničku. Zaspomínali sme si na školské časy a bolo to veľmi príjemné.

Podarilo sa ostatným spolužiakom uspieť rovnako ako tebe?

Niektorým sa v hudobnom svete naozaj darí a venujú sa muzike na plný úväzok. Niektorí pri tom musia mať iné zamestnanie, aby sa uživili. A sú aj takí, ktorí sa nakoniec muzike vôbec nevenujú. Je veľmi zaujímavé tie osudy sledovať.

Momentálne chystáš pesničky na nový album. V akej je to fáze?

Materiál na album už mám predpripravený. Teraz sme vo fáze produkcie. To znamená, že jednotlivé námety spracovávame, vymýšľame aranžmány a nástroje.

Má dnes ešte zmysel vydávať album?

No, myslím si, že je doba singlová. To však neznamená, že nemá zmysel vydávať albumy. Ja ich mám veľmi rada a mám fakt radosť, keď sa vydaria. Keď je album dobrý, tak som rada, že si môžem od daného interpreta vypočuť rovno viac vecí. Nemusím počúvať jednu pesničku stále dookola. Hovorí sa, že nie je čas počúvať albumy. Ja však v aute nepočúvam nič iné. Rádio si púšťam minimálne. Navyše sa zas do módy dostali vinyly a veľa ľudí si začalo kupovať platne.

Je možné dnes ešte niečo originálne vymyslieť?

Táto otázka sa podľa mňa týka všetkých odvetví umenia. Keď to človek vezme všeobecne, tak už tu všetko bolo. Je preto veľmi zložité prísť s niečím naozaj unikátnym. Veľmi dlho som napríklad nevidela videoklip, pri ktorom by som si povedala, že som to ešte v živote nevidela. A koniec koncov, priekopníci a ikony ako Da Vinci alebo Michael Jackson sa tiež niekde inšpirovali. Skôr si dávam pozor, aby som nevykrádala samu seba. Jedna vec je charakteristický odtlačok interpreta. Druhá vec je opakovanie motívov, ktoré som už niekde použila. Nechcem sa opakovať.

Si k sebe veľmi kritická?

Som a snažím sa byť. Niekedy je to však zbytočné a až na hranici sebatrýznenia. Dvaja ľudia mi niečo skritizujú, desať ich to pochváli, ale ja si k srdcu vezmem len tú kritiku a trápim sa tým. Naozaj sa na sebe snažím pracovať, ale na druhej strane sa snažím netlačiť na pílu. Je mi protivná prílišná ambicióznosť. Nikdy som nebola typ, ktorý by sa hlásil, dral sa dopredu, všade bol prvý. To je mi hrozne nesympatické.

Všeobecne teda znášaš kritiku zle?

Pokiaľ ide o single a albumy, tak za tými si stojím. Urobila som ich podľa najlepšieho vedomia a svedomia. A zatiaľ som, našťastie mala od profesionálnych kritikov aj od poslucháčov pozitívne ohlasy. Za to som naozaj vďačná. Pretože neverím tomu, ako niektorí umelci tvrdia, že ich kritika vôbec nezaujíma a nič si z nej nerobia. V človeku to vždy hlodá. Kritiku mojej práce však znášam lepšie než všeobecne kritiku vzhľadu alebo správanie ľudí. Naštve ma, keď škaredo píšu o iných. Keď napíšu: „Škandál! Herečka vyzerá ako špekáčik!“ Som trochu ochranár zdá sa príde mi absolútne nemiestne o niekom takto písať a niečo také hodnotiť.

Čítaš si to?

Napríklad bulvár som už nečítala tak dva roky. A kritiku na YouTube som nečítala od prvého videoklipu. Nie je to tak, že by ma nezaujímal názor ľudí. Je to však otvorené fórum, do ktorého prispievajú všetci od intelektuálov a vševedkov až po, s prepáčením, primitívov. Veľa ľudí tam potom píše presne tú nemiestnu kritiku mojich nôh, hmotnosti, vlasov. To ma nezaujíma. Radšej tú energiu venujem vystúpeniam, ktoré ma neskutočne nabíjajú. Tá pozitívna spätná väzba ma napĺňa. Celkovo sa však snažím zostať skromná a nohami na zemi.

OFICIÁLNE PŘEDSTAVENIE LENNY TU >

ZDIEĽAJTE