Mesiace príprav a budíček o 5. ráno. Ako sa vyrába úspešná kampaň?

To sa ľahko povie – nafotiť jesennú kampaň Prekvapivo Baťa. Viete však, koľko času zaberie príprava na také fotografovanie? No schválne, len si tipnite! Deň? Týždeň? Štrnásť dní? Samá voda! Prípravy sezónnej kampane – od chvíle, keď sa vyberajú kolekcie, ktoré si zaslúžia byť na plagátoch, až po veľké celodenné fotografovanie – zaberú aj niekoľko mesiacov! Poďte sa s nami pozrieť pod pokrievku módneho fotografovania. Priamo do backstage!

Aj keď to podľa dňa D tak nevyzerá, pretože sa pozornosť celého tímu zameriava na Taťánu a Ondřeja Gregor Brzobohatých, ústrednou postavou fotografovania je fotograf. Ten musí do celého konceptu zapadať tak profesijne, ako aj ľudsky – a do značnej miery predurčuje úspech kampane, takže pri jeho výbere nárokmi skutočne nešetríme. Pre sezónu jeseň/zima 2019 sme si vybrali Lukáša Dvořáka, aby so svojím tímom nafotografoval inšpiratívne kúsky z poslednej tohtoročnej kolekcie.

„Keď ma oslovila firma Baťa na spoluprácu na kampani pre kolekciu jeseň/zima, veľmi ma to potešilo, pretože túto firmu vnímam ako jednu z mála českých firiem, ktorá sa presadila aj celosvetovo. Všetci vo svete poznajú tento brand, ktorý má veľmi silné postavenie v rámci obuvníckeho priemyslu,“ nešetril superlatívmi Lukáš Dvořák. A ako sa mu fotografovalo s našimi ambasádormi? „S Táňou som už spolupracoval na viacerých projektoch a musím povedať, že je veľký profesionál. Čo sa Ondra týka, tak to bolo naše prvé spoločné fotografovanie, ale bol úplne skvelý a zákazníci iste ocenia nielen jeho tanečné kreácie, ale aj samotné pózy.“ 

Aby sme sa však vrátili k prípravnému procesu – keď máme fotografa, je načase vybrať lokáciu a skoordinovať, ako vlastne výsledné fotografie majú (a budú) vyzerať. Akokoľvek pracujeme s módne skúsenými ambasádormi, nesmiete si fotografovanie predstavovať ako improvizačný proces, keď sa naslepo „skúšajú“ rôzne výrazy a pózy. Naopak, všetky detaily sa riešia dopredu – vzhľad protagonistov, farby pozadia, zodpovedajúce priestory. A nesmieme zabudnúť na make-up a oblečenie! Všetko musí byť dokonale premyslené, aby ste si pri pohľade na reklamný vizuál povedali: „Wow!“

Samotné fotografovanie sa začína v skorých ranných hodinách, harmonogram je totiž nabitý! Make-up, vlasy, outfity – všetko musí fungovať ako hodinky. Na pľaci si už modely riadi sám fotograf – pri každej fotografii skusmo „cvakne“ niekoľko verzií a postupne  spolu s nami vyberá, ktorá bude vyzerať najlepšie. Ak máte také šťastie na úžasných ambasádorov, ako my na Taťánu s Ondřejom, fotografovanie sa dá zvládnuť relatívne rýchlo. Potom nasleduje postprodukcia fotografií… No o tom možno zasa niekedy nabudúce!

ZDIEĽAJTE