Oslavujeme 125 rokov

Ako dobre poznáte celú históriu Baťu?
Ak by sme chceli porozprávať príbeh značky Baťa v celej jeho košatosti a pútavosti, najskôr by nám nestačilo ani niekoľko celovečerných filmov. Úctyhodných 125 rokov firemnej histórie by poskytlo materiál na seriál s mnohými napínavými epizódami. Vybrali sme si pre vás 5 zaujímavých čriepkov, prostredníctvom ktorých môžete otestovať svoje znalosti!

Vedeli by ste…

Ktorá baťovská reklama zľudovela?
„Náš zákazník – náš pán.
“ Azda každý Čech niekedy toto porekadlo použil v bežnej reči, a pritom nejde o žiadnu anonymnú ľudovú múdrosť. Ale o propagačné heslo, ktorým sa Tomáš Baťa prezentoval, keď dobýval svet svojím obuvníckym (a obchodným!) umením. Po roku 1920 sa už mohol pochváliť nielen továrňou na obuv, ale aj továrňou na obdobne chytľavé slogany – firma totiž už mala samostatnú reklamnú divíziu, ktorá riadila ceny, propagačné materiály aj výpredaje.

Čím Baťa rozplakal svoju manželku na svadobnej ceste?
Žiadnym romantickým gestom, ale vlastnou pracovitosťou. Písal sa rok 1913, keď počas medových týždňov v Stredomorí skúmal Tomáš Baťa nohy domorodých žien tak intenzívne, až tým čerstvú pani Baťovú dohnal k slzám. Šlo však o záujem čisto profesionálny – zakladateľ firmy si totiž veľmi dobre uvedomoval, že sa jednotlivé národy medzi sebou líšia stavbou chodidiel, a preto musí zahraničné trhy dobývať múdro.

Čo to boli burianky?
Podobne ako dnes, aj v tridsiatych rokoch sa ľudia túžili podobať hviezdam strieborného plátna. Vlasta Burian, český komediálny herec, prepožičal svoje meno buriankam – luxusným pánskym poltopánkam, ktoré vynikali charakteristickou farebnou kombináciou krémovej a ryšavej usne. Pamiatkou na túto spoluprácu je aj niekoľko filmových reklám Baťu, v ktorých si „kráľ komikov“ zahral.

Aké skrášľovacie služby Baťa ponúkal?
Nie je to také ťažké uhádnuť – cieľom Baťu boli chodidlá zdravé, skvele obuté a rozmaznávané, zákazníci si teda priamo v predajniach obuvi mohli dopriať špičkovú pedikúru. V 30. rokoch vyšli pedikérske služby na 3 až 5 korún; a čo je zaujímavé, často sa o ne staral osobne sám vedúci obchodu.

Akým rozmachom prešla firma Baťa od svojho založenia?

Obuvnícka sieť Baťa má dnes úctyhodných 5 300 predajní, v ktorých je denne obslúžených viac než
1 000 000 zákazníkov. Firma si však stále zachováva ráz rodinného podniku aj lokálnej výroby. Vlastní 23 výrobných závodov na 5 rôznych kontinentoch. Kto by to bol tušil v roku 1905, keď Baťovi zamestnanci vyrobili 2 200 párov topánok denne – čo bol z vtedajšieho pohľadu raketový nárast výroby.

Slogan „Prekvapivo Baťa“ vo všeličom platí aj pre obzretie sa späť do histórie.

Nielen video z výroby Limitované edície 125 rokov, ale aj celú jej ponuku si prezrite tu: https://www.bata.sk/stranka/125-rokov

ZDIEĽAJTE