Poznáte desatoro zdravého detského obúvania?

Deti rastú doslova pred očami, a tak sa môže zdať, že každý pár topánok nosia iba „chvíľku“. Pravdou však je, že si výber detskej obuvi zaslúži plnú starostlivosť a pozornosť – a nie je to len otázkou kvality alebo módy, ale predovšetkým zdravia. Ak nemajú dospelí dostatok informácií, čo všetko si na detských topánočkách všímať, môžu dieťaťu nevedomky „privodiť“ nočnú moru všetkých ortopédov – závažné deformácie nôh. Akých desať zásad sa teda držať pri nákupe detských topánok?

 1. Dvakrát meraj, raz kupuj!
  Pri detskej obuvi určite nevyberajte veľkosť „od oka“. Personál v predajni vám ochotne pomôže, aby premeranie veľkosti bolo kvalifikované a čo možno najrýchlejšie. Platí, že najprv meriame chodidlo, až potom skúšame prvý pár.
 1. Aký veľký nadmerok?
  Pretože u detí logicky počítame s rastom, topánka by mala byť vpredu pred prstami o 1 – 1,5 centimetra dlhšia než detské chodidlo. Odborne sa tejto žiaducej vôli hovorí „nadmerok“. Meranie robíme vždy v stoji.
 1. Všímajte si opätok
  Pozor, nepliesť s podpätkom! Opätok je vnútorný dielec v mieste, kde má dieťa pätu, a práve tú má za úlohu dokonale fixovať. Je preto žiaduce, aby bol opätok dostatočne dlhý, tuhý a vysoký.
 1. Inšpirujte sa prírodou
  Materiál detských topánok by mal byť priedušný, mäkký a čo možno najľahší. Dobre tieto charakteristiky spĺňajú prírodné materiály, teda useň a textil. Tie navyše majú aj ďalšie dva plusy: jednak sa prispôsobia anatomickému tvaru nohy, jednak absorbujú vlhkosť.
 1. Čo chcieť od stielky?
  Deťom sa pomerne dosť potia chodidlá, takže je dôležité venovať pozornosť aj materiálu stielky (či vkladacej vložky), ktorý by mal dobre sať. Zvlášť keď kupujete uzavretý strih obuvi, určite berte do úvahy aj materiál vnútornej nášľapnej časti.
 1. Ľahkosť na každom kroku
  Jedným z pádnych kritérií pre výber detskej obuvi je rozhodne aj jej hmotnosť. Chybu v tomto bode neurobíte, keď sa budete držať hesla: čím ľahšia, tým lepšie.
 1. Správne skúšanie, základ úspechu
  Pokiaľ už máme jasno v správnej veľkosti, šírke aj materiáli, prichádza na rad skúšanie! Stopercentne nechajte dieťa (či vnúča), nech si obuje obe skúšané topánky a ešte sa v nich skúsi prejsť po predajni.
 1. Široká tak akurát!
  Nezabudnite: či topánka dieťaťu sedí, posudzujeme nielen čo sa týka dĺžky, ale aj šírky! Rozhodujúca je šírka detskej nohy v mieste prstových kĺbov. Príliš úzka obuv by obmedzovala krvný obeh a deformovala prednú časť nohy. V príliš širokej obuvi sa zas noha kĺže, nie je dostatočne fixovaná, a tým hrozí ďalšia deformácia.
 1. Pevnosť a stabilita od prvých krôčikov
  A keď už sme pri tej fixácii – pre prvé krôčiky zásadne vyberáme topánky členkové! Aj pre staršie deti platí, že vyberáme topánky, ktoré pomáhajú držaniu stability pri chôdzi. Dôležitý je preto čo najnižší podpätok s čo najväčšou plochou – rozhodne žiadne „ihly“.
 1. Žiadajte ohybnosť
  Okrem nadmerku si všímajte aj ohybnosť obuvi, a to predovšetkým pri prstových kĺboch, kde sa pri chôdzi noha ohýba. Príliš nepoddajná a tuhá topánka môže vychádzky pokaziť nepohodlím, únavou a dokonca aj dlhodobo narušiť zdravý vývoj nôh.

Vyskúšané? Vybrané? Tak teda hurá k pokladnici a na peknú prechádzku vo vašej novej obuvi Baťa!

ZDIEĽAJTE